See makeuttamaton on Wiktionary
{
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-onneton",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "34*C/onneton",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "makeuttamaton",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamaton",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattoman",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattoman",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamatonten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "makeuttamatonta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeuttamattomiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeuttamattomatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-onneton",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "34*C/onneton",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-onneton",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeuttamattomani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamatonteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "makeuttamatontani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattominani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeuttamattomikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeuttamattomattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-onneton",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeuttamattomasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamatontesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "makeuttamatontasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattominasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeuttamattomiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeuttamattomattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattominesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-onneton",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeuttamattomamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamatontemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "makeuttamatontamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattominamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeuttamattomiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeuttamattomattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattominemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-onneton",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeuttamattomanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamatontenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "makeuttamatontanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattominanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeuttamattomiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeuttamattomattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattominenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-onneton",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeuttamattomansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamatontensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "makeuttamatontaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamatontansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattominaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattominansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeuttamattomaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeuttamattomikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeuttamattomiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeuttamattomattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattominensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "makeuttamaton",
"name": "fi-adj"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "makeuttama",
"2": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-onneton"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "60 40",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "100 0",
"kind": "other",
"name": "Finnish onneton-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "54 46",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "58 42",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"unsweetened"
],
"id": "en-makeuttamaton-fi-adj-cfmhxHMx",
"links": [
[
"unsweetened",
"unsweetened"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmɑkeutːɑmɑton/"
},
{
"ipa": "[ˈmɑ̝k̟e̞ˌut̪ːɑ̝ˌmɑ̝t̪o̞n]"
},
{
"rhymes": "-ɑton"
}
],
"word": "makeuttamaton"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "negative participle"
},
"expansion": "makeuttamaton",
"name": "head"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "54 46",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "makeuttaa"
}
],
"glosses": [
"negative participle of makeuttaa"
],
"id": "en-makeuttamaton-fi-verb-iQeNSb44",
"links": [
[
"makeuttaa",
"makeuttaa#Finnish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"negative",
"participle"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmɑkeutːɑmɑton/"
},
{
"ipa": "[ˈmɑ̝k̟e̞ˌut̪ːɑ̝ˌmɑ̝t̪o̞n]"
},
{
"rhymes": "-ɑton"
}
],
"word": "makeuttamaton"
}
{
"categories": [
"Finnish 6-syllable words",
"Finnish adjectives",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish negative participles",
"Finnish non-lemma forms",
"Finnish onneton-type nominals",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑton",
"Rhymes:Finnish/ɑton/6 syllables",
"fi-adj with no 1 or 2"
],
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-onneton",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "34*C/onneton",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "makeuttamaton",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamaton",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattoman",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattoman",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamatonten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "makeuttamatonta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeuttamattomiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeuttamattomatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-onneton",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "34*C/onneton",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-onneton",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeuttamattomani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamatonteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "makeuttamatontani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattominani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeuttamattomikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeuttamattomattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-onneton",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeuttamattomasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamatontesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "makeuttamatontasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattominasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeuttamattomiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeuttamattomattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattominesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-onneton",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeuttamattomamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamatontemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "makeuttamatontamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattominamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeuttamattomiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeuttamattomattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattominemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-onneton",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeuttamattomanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamatontenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "makeuttamatontanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattominanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeuttamattomiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeuttamattomattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattominenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-onneton",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeuttamattomansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamatontensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "makeuttamatontaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamatontansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattominaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattominansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeuttamattomaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeuttamattomikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeuttamattomiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeuttamattomattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattomittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeuttamattomineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeuttamattominensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "makeuttamaton",
"name": "fi-adj"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "makeuttama",
"2": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-onneton"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"glosses": [
"unsweetened"
],
"links": [
[
"unsweetened",
"unsweetened"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmɑkeutːɑmɑton/"
},
{
"ipa": "[ˈmɑ̝k̟e̞ˌut̪ːɑ̝ˌmɑ̝t̪o̞n]"
},
{
"rhymes": "-ɑton"
}
],
"word": "makeuttamaton"
}
{
"categories": [
"Finnish 6-syllable words",
"Finnish adjectives",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish negative participles",
"Finnish non-lemma forms",
"Finnish onneton-type nominals",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑton",
"Rhymes:Finnish/ɑton/6 syllables",
"fi-adj with no 1 or 2"
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "negative participle"
},
"expansion": "makeuttamaton",
"name": "head"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "makeuttaa"
}
],
"glosses": [
"negative participle of makeuttaa"
],
"links": [
[
"makeuttaa",
"makeuttaa#Finnish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"negative",
"participle"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmɑkeutːɑmɑton/"
},
{
"ipa": "[ˈmɑ̝k̟e̞ˌut̪ːɑ̝ˌmɑ̝t̪o̞n]"
},
{
"rhymes": "-ɑton"
}
],
"word": "makeuttamaton"
}
Download raw JSONL data for makeuttamaton meaning in All languages combined (22.5kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.